Občanské sdružení Laterarius.cz

 

Kdysi dávno, hodně dávno, když se vyvíjel člověk, tak se staral hlavně o dvě věci: o potravu a o bydlení. My se budeme soustředit na bydlení. Začali jsme v jeskyni, ale nebyli by to lidé, aby se nepokusili o pokrok, z jeskyní se začali stěhovat do prvních ručně vyrobených obydlí, nejdříve ze zvířecích kostí, později převážně z větví, kůlů a z kůží ulovených zvířat. A pak přišla na řadu hlína. Později jsme stavěli domy z dřevěných kůlů, stěny propletené větvemi a pomazané hlínou. Od hlíny byl jen krůček k jejímu formování do tvaru cihel. 

Cihly se pálily už dávno před Kristem. Ve vídeňském muzeu cihel se nachází babylonská cihla stará 2000 – 1500 let před Kristem. Jsou dochované i cihly vyráběné římskými legionáři, kteří ve svých táborech pálili cihly s vlastními kolky na kterých bylo uvedeno číslo konkrétní legie. Tyto cihly se znakem byly nalezeny i u nás, např. X. legie v okolí Mušova. A už jsme u kolkovaných cihel a ty jsou hlavním bodem zájmu našeho občanského sdružení. Budeme se snažit identifikovat značky na cihlách, což je opravdu náročná práce a u některých cihel už asi bohužel i nemožná. Tímto se obracíme na vás, na sběratele cihel a na lidi, kteří mohou poradit, jelikož každá informace, co se cihel a cihelen týče, má pro uchování historie cenu zlata. Přestože vycházíme z archivů, obecních kronik a informací od pamětníků a potomků majitelů cihelen, i naše informace nemusí být správné. Budeme rádi, pokud nás budete informovat o nepřesnostech a pomůžete nám tak zkvalitnit tento veřejný archiv.

Naším cílem je vytvořit archiv značek na cihlách nalezených na území České republiky, sdružovat sběratele cihel se značkami výrobců, rozvíjet aktivity v zájmové oblasti a to samostatně nebo ve spolupráci s dalšími sdruženími, institucemi i jednotlivci a sdružovat zájemce  o tuto oblast historie.

Máte-li zájem stát se členem našeho občanského sdružení, kontaktujte nás. Těšíme se na spolupráci.

 

Najdete nás také na Facebooku - Staré cihly se značkami výrobců (viz proklik na logo f vpravo nahoře).

Přihlášení

Kontakt

Bc. Alena Andělová, DiS.

tel. 724 602 999

e-mail: asatru@centrum.cz

TOPlist

Návštěvnost

Dnes 43

Včera 30

Týden 43

Měsíc 642

Celkem 153483

Připojeno: 21 hosté a člen online